The cost per ounce of the strawberry would be $0.26
According to units of conversion:
1 pound = 16 ounce.
Thus: if the strawberry costs $4.16 per pound or 16 ounces, the cost per ounce can be calculated as:
4.16 = 16 ounce
X = 1 ounce
X = 4.16/16
= 0.26
The cost of the strawberries per ounce would be $0.26
More on conversion can be found here: https://brainly.com/question/15399007